Számunkra itt Visegrádon nem csupán a legendáriumnak, de városunk valós történelmi múltjának is része Mátyás király. És ha Mátyás, akkor reneszánsz, ha pedig reneszánsz, akkor Aragónia Beatrix.
Mátyás ugyanis a legtöbbet közvetlenül feleségétől tanulta a korszak itáliájából induló művészeti hullámból. Ha nincs Beatrix, egészen másképpen festett volna a korszak Magyarországa, ez bizonyos. De nézzük csak a teljesség igénye nélkül, micsoda pompa övezte mennyegzőjüket és az azt megelőző, illetve követő, dicső időszakot.
- Beatrix is hozott egy gyönyörű gyémánttal ékített gyűrűt vőlegényének Itáliából.
- Szilágyi Erzsébet az ország határáig ment Beatrix elé, fogadni fia leendő feleségét.
- Beatrix kelméit, ruháit, bútorait egyaránt hazájából hozatta Magyarországra, ezzel pedig akaratlanul is hatalmas fejlődést indított be a magyarországi, korai iparos technikák és módszerek terén is.
- A főurak már a mennyegző időszakában is különösnek találták, hogy a nálánál 14 évvel fiatalabb Beatrix műveltségével, pompájával milyen mélységesen megbabonázza a királyt.
- Már a királyné székesfehérvári megkoronázása és a mennyegző között eltelt 10 nap is hatalmas fogadásokról, ünnepségekről, lovagi tornákról és mulatságról szólt.
- Mátyás hivatalosan, követeinek közvetítésével már Nápolyban feleségül vette Beatrixet.
- Rendhagyó módon, Beatrix kérésére az ifjú királyi pár körül csak a legközelebbi rokonok foglalhattak helyet a vacsorán és az azt követő ünnepségen.
- Állítólag a mennyegszőre érkező itáliai szakácsok közvetítésével érkezett hazánkba ezekben a hetekben a marcipán.